Imieniny obchodzą: Balbina, Paulina, Rafał, Aurelia oraz Bibiana, Bibianna, Budzisław, Budzisława, Jan, Ludwina, Maria, Sulisław, Sylwan, Sylweriusz, Walenty, Walentyn, Wiktoryn, Zbylut

Święci i błogosławieni wspominani tego dnia:    

  • bł. Rafał Chyliński, prezbiter – urodził się 6 stycznia 1694 r. we wsi Wysoczka - woj. poznańskie, zmarł 2 grudnia 1741 r. w Łagiewnikach koło Łodzi. Franciszkanin, opiekun opuszczonych, chorych i ubogich. W życiu kierował się miłosierdziem i pobożnością. Zjednał sobie już za życia opini świętego.
  • bł. Jan Rusbroch, prezbiter –  urodził się w 1293 r. w brabanckiej wsi Rusbroch (Ruusbroec) koło Brukseli, zmarł 2 grudnia 1381 r. Kanonik regularny, mistyk, teolog.  Jest autorem wielu dzieł ascetycznych o głębokiej duchowości, pełnych rad i wskazówek. Nazywany był Bożym Nauczycielem (Doctor divinus) oraz Doktorem Przedziwnym (Doctor mirabilis).
  • bł. Karol de Foucauld, prezbiter - urodził się 15 września 1858 r. w Strasburgu, zmarł 1 grudnia 1916 w Tamanrasset. Francuski trapista, misjonarz, eremita ( zdecydował żyć w izolacji od społeczeństwa i w celibacie). Przebywał przez wiele lat wśród muzułmańskich Tuaregów na Saharze w Algierii.
  • bł. Maria Aniela Astorch, dziewica – urodziła się 1 września 1592 w Barcelonie, zmarła 2 grudnia 1665 w Murcji. Hiszpańska klaryska kapucynka, mistyczka. Beatyfikował ją Jan Paweł II dnia 23 maja 1982.

 

Wydarzenia historyczne:

1789 – W trakcie trwania obrad Sejmu Czteroletniego odbyła się tzw. czarna procesja.

1914 – I wojna światowa: rozpoczęła się bitwa pod Limanową.

1956 – Początek rewolucji kubańskiej.

1981 – Siły bezpieczeństwa dokonały pacyfikacji studentów okupujących rozwiązaną Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą w Warszawie.

1991 – Polska uznała oficjalnie niepodległość Ukrainy, jako pierwsze państwo na świecie.

2006 – Hanna Gronkiewicz-Waltz została prezydentem Warszawy.

 

Ciekawostki:

Rusza akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem”  przeprowadzona przez Straż Miejską m.st. Warszawy i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych promująca bezpieczeństwo pieszych. Choinki z odblaskowymi znaczkami staną w wyznaczonych miejscach w stolicy.

Laos obchodzi Święto Republiki. W 1975 roku proklamowano republikę.

Zjednoczone Emiraty Arabskie obchodzą rocznicę proklamowania federacji.

2 grudnia urodziły się Britney Spears i Nelly Furtado.

 

Nadzwyczajne święta:

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa

W 1949 roku uchwalono Konwencję ONZ w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji rezolucją 317.

 

Przysłowie:  Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły.

 

Cytat dnia: Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę,  

                       musisz być w ciągłym ruchu.” Albert EinsteinAJ