Za nami pierwszy wakacyjny weekend. Niektórzy zapewne zastanawiają się, jak spędzać wolny czas latem w Tarnowie i okolicach. Wakacje 2020 są zdecydowanie inne niż wszystkie do tej pory. Mimo tego możliwości i atrakcji do wyboru jest cała masa.


Spacery po Tarnowie z przewodnikiem

Od początku lipca będzie można, jak co roku, choć w mniejszym gronie, bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem najbardziej interesujące miejsca regionu. Z powodu koronawirusa grupy zwiedzające ograniczone są do 150 osób, wszyscy uczestnicy muszą mieć maseczki i zachowywać bezpieczną odległość. Spacery będą się odbywać nie tylko po samym Starym Mieście, ale również w Ciężkowicach (Skamieniałe Miasto), w Czchowie (miasteczko oraz baszta), w Zalipiu (Malowana Wieś) oraz w Iwkowej (spacer na wieżę widokową).

Kontakt ze sztuką

Miasto oferuje również liczne atrakcje związane ze sztuką. 5 lipca na przykład odbędzie się zorganizowany przez Urząd Miasta Tarnowa, Fundację Kultury i Integracji „INTER-ART” oraz Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie koncert z cyklu „Muzyczne Pory Roku” pt. „Od Wenecji do Neapolu”. W programie: utwory Paganiniego, Pucciniego oraz pieśni neapolitańskie. Wstęp bezpłatny za okazaniem wejściówki (którą można odebrać od 29.06 w UMT w Wydziale Kultury). 

Dla młodzieży szkół podstawowych świetną z kolei opcją mogą okazać się warsztaty w Biurze Wystaw Artystycznych (odpłatne). W  ramach „Lata z BWA” w lipcu i sierpniu odbywać się będą warsztaty plastyczne w plenerze Parku Strzeleckiego. Łączą one plastykę, tematy roślinne i ekologiczne. Dla osób powyżej 13 roku życia BWA oferuje natomiast wakacyjny plener rysunkowy „Tarnów w plenerze”. Podczas zajęć można poznać podstawowe techniki rysunku architektonicznego oraz poznać ciekawostki z historii sztuki.

Wycieczki rowerowe

Dla osób bardziej głodnych aktywności fizycznej polecić można z kolei okoliczne trasy rowerowe. Tras jest całe mnóstwo. Jedną z krótszych i godnych polecenia wydaje się  trasa Tarnów- Góra św. Marcina – Las Kruk – Skrzyszów – Tarnów. Jest to około 18 km do przejechania. Na Marcince można zatrzymać się, by obejrzeć z góry panoramę miasta. Inną ciekawą trasa dla początkujących lub dysponujących ograniczonym czasem  jest na przykład trasa Tarnów – Biała – Pawęzów – Tarnów (ok. 25 km).

 

Niezależnie, w jakim jesteśmy wieku i co lubimy robić, region tarnowski może nam zapewnić wiele frajdy w wakacje. Czasami niemal całkiem bezkosztowo da się spędzić ciekawie czas.
 

Asteria