W bieżącym roku 15 sierpnia przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji odbędą się liczne uroczystości patriotyczne, zarówno w Tarnowie, jak i w okolicznych gminach.


Czym była Bitwa Warszawska, czyli „Cud nad Wisłą”?

Bitwa Warszawska to starcie armii radzieckiej i polskiej w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku, będące decydującą bitwą w wojnie polsko-bolszewickiej. Dzięki waleczności polskich żołnierzy udało się we właściwie krytycznej już sytuacji, niemal pewnej porażki, pokonać Armię Czerwoną i tym samym powstrzymać jej ofensywę na Europę oraz utrzymać niepodległość kraju. Na pamiątkę tego niezwykle ważnego wydarzenia 15 sierpnia obchodzone jest święto Wojska Polskiego.

Tarnowskie obchody „Cudu nad Wisłą”

Uroczystości związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej w Tarnowie rozpoczną się pod pomnikiem Wincentego Witosa o 10:30. O godz. 12:00 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza za Ojczyznę, a po jej zakończeniu dalsze obchody nastąpią pod Grobem Nieznanego Żołnierza, około 13:15. Całość zakończy się przy pomniku Józefa Piłsudzkiego po godzinie 14:00.

Gminne uroczystości rocznicowe

Świętować będą też okoliczne miejscowości. Gmina Tarnów od lat organizuje widowiskowe obchody Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej. W tym roku jednak ze względu na epidemię koronawirusa będzie skromniej. W kościele parafialnym o godz. 17:00 odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny, a o 18:00 odbędzie się pośmiertne mianowanie Aleksandra Furmańskiego na I stopień oficerski oraz koncert PASSIONART „Muzyczna sztafeta wolności”. Całość uroczystości można będzie śledzić online na stronie gminy.


Asteria