Grzybobrania to jedna z staropolskich tradycji. Sezon już się rozpoczął. W ogólnokrajowych rankingach najlepszych dla grzybiarzy regionów czytamy o Bieszczadach, Puszczy Świętokrzyskiej czy Dolinie Będkowskiej. Po co jednak jeździć tak daleko? Tarnowianie tuż pod nosem mają okolice obfitujące w liczne gatunki grzybów. Jednym z takich miejsc są lasy w Jodłówce-Wałkach.


Jodłówka-Wałki i jej skarby

Dla wszystkich, którzy lubią przemierzać malownicze lasy w poszukiwaniu grzybów, Jodłówka-Wałki koło Tarnowa będzie prawdziwym rajem. Pełno tu najpopularniejszych: podgrzybków, koźlarzy, kurek, maślaków, borowików i rydzów. Z dobrodziejstw lasu korzystają nie tylko mieszkańcy wsi. Na grzyby przyjeżdżają tu ludzie z innych miejscowości – samochodami, autobusami, a nawet  pociągiem. Często wracają z pełnymi koszami lub reklamówkami. Można tutaj także z powodzeniem zbierać jagody.

Grzybiarskie tajemnice

Większość grzybiarzy nie zdradza konkretnie „swoich” miejsc grzybobrania. Panuje nawet przesąd, że wyjawienie dobrego miejsca kończy się „obrażeniem” grzybów i nieznajdowaniem ich już w danej lokalizacji.

Pogoda sprzyja

Tegoroczne lato jest póki co bardzo ciepłe i obfitujące w opady deszczu. Taka pogoda sprzyja wyrastaniu grzybów i jeśli się utrzyma, będziemy mogli cieszyć się w wakacje dużymi grzybowymi zbiorami.

Bezpieczna rozrywka?

Ludzi w lasach dość sporo, w czasach pandemii koronawirusa rozrywka ta wydaje się bezpieczniejsza niż siłownia, kino czy basen. Jednak tylko wtedy, gdy jesteśmy znawcami. Nawet Sanepid ostrzega: Nie znając się na grzybach, nie należy ich zbierać. Grzyby jadalne łatwo można pomylić z niejadalnymi oraz z trującymi. Pomyłka może skończyć się tragicznie.

Inne miejsca dla grzybiarzy

Poza Jodłówką-Wałkami w regionie tarnowskim warto na grzyby wybrać się w okolice Tuchowa albo Ciężkowic. To właśnie w Piotrkowicach koło Tuchowa kilkadziesiąt lat temu Henryk Witkiewicz znalazł grzyba ważącego ponad 15 kg.

Podtarnowskie lasy oferują nam bogactwo grzybów, ale nawet nie-grzybiarzom polecić można korzystanie z dobrodziejstw kontaktu z przyrodą. Las wpływa kojąco na samopoczucie i wzmacniająco na odporność.  


Asteria