Jak informuje Tarnowska Policja, sprawcy napadli na samotnie mieszkającego mężczyznę licząc na duży łup. Teraz grozi im nawet dożywocie.


4 maja br. tarnowscy policjanci otrzymali informację o znalezieniu zwłok samotnie mieszkającego 62-latka. Mężczyzna w swoim mieszkaniu został przywiązany przewodami elektrycznymi do stołu warsztatowego z narzędziami. Czynności prowadzone wspólnie z prokuratorem oraz biegłym lekarzem medycyny sądowej pozwoliły na zebranie wielu śladów i dowodów w sprawie tej zbrodni.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie rozpoczęli także zbieranie informacji o ostatnich chwilach życia mieszkańca Jodłówki-Wałki. Przesłuchania okolicznych mieszkańców, przeglądanie zapisów monitoringów, jak również sukcesywna analiza uzyskiwanych informacji pozwoliła kilka dni później ustalić sprawców brutalnego napadu i zabójstwa.

Jak się okazało, sprawcami jest trzech młodych mieszkańców powiatu tarnowskiego w wieku od 20 do 25 lat. Dwóch z nich było już notowanych za rozboje oraz kradzieże. Jeden z nich, mieszkaniec województwa śląskiego, początkiem tego roku opuścił mury zakładu karnego po 5 letnim okresie odbywania kary za rozbój i osiedlił się w powiecie tarnowskim. Trzeci mężczyzna do tej pory nie wszedł w konflikt z prawem. Kryminalni zatrzymali wytypowaną trójkę, która dokonała napadu oraz mężczyznę podejrzewanego o udzielenie im pomocy.

Podczas przesłuchań mężczyźni przyznali się do napadu na samotnie mieszkającego mężczyznę w nocy z 2/3 maja 2020 roku. Około północy przyszli do jego domu i gdy 62-latek otworzył im drzwi, dotkliwie go pobili oraz skopali. Następnie, aby nie powiadomił policji, krępując mu nogi i ręce przywiązali go do stołu kablami elektrycznymi,. Z domu ukradli przedmioty takie jak monety okolicznościowe, narzędzia, sprzęt elektryczny, repliki broni, kosmetyki, alkohol. Przedmioty te ukryli w lesie. Pomocy w przewożeniu oraz sprzedaży łupów udzielał podejrzanym 22-letni  mężczyzna.


Wszyscy zostali doprowadzeni do tarnowskiej prokuratury, gdzie trzech z nich usłyszało zarzut zabójstwa w związku z rozbojem (art. 148 par. 2 pkt. 2 kodeksu karnego), a czwarty nieumyślnego paserstwa ( art. 292 kk).


9 maja trzech sprawców zostało doprowadzonych do sądu, który przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec nich trzymiesięczny areszt tymczasowy. Za dokonanie takiej zbrodni grozi im nie mniej jak 12 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywocia.Wobec czwartego mężczyzny Prokuratura Rejonowa w Tarnowie zastosowała dozór policyjny. Za paserstwo nieumyślne grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.