Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny kleszcze są już aktywne. Po powrocie ze spacerów, parków i terenów zielonych pamiętajmy, żeby dokładnie oglądać swoje ciało. Ukłucie kleszcza nie boli, także zwróćmy również szczególną uwagę na dzieci.


Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi.  Atakują także psy i koty. Oglądajmy dokładnie również skórę naszych czworonożnych ulubieńców.  

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić!


Dodajmy, że najczęstszym objawem boreliozy jest rumień. Możemy go zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.


A jeśli już przytrafi nam się kleszczowy problem, polecamy zapoznanie się z filmikiem instruktażowym przedstawiającym w jaki sposób prawidłowo usunąć kleszcza. Link poniżej: