Pacjenci cierpiący na alergię sezonową mogą jej objawy mylić z koronawirusem. Symptomy COVID-19 są bardzo różne i podobne do tych występujących przy innych schorzeniach. Jak więc odróżnić alergię od koronawirusa? To dość duże wyzwanie, w czasie epidemii łatwo ulec panice.


Jakie objawy daje alergia sezonowa?


Głównym i najczęściej występującym objawem alergii jest katar – może on mieć jednak różne formy:

- wodnisty wyciek z nosa

- zatkany nos

- kichanie

- spływanie wydzieliny po ścianie gardła.

Często dochodzi też pieczenie, łzawienie i swędzenie oczu. Najbardziej jednak niepokojące są duszności. Alergeny powodują bowiem czasem astmę oskrzelową. Problemy z oddychaniem to też jeden z głównych symptomów COVID-19. Można więc te schorzenia ze sobą pomylić.

Jak więc odróżnić zakażenie koronawirusem od reakcji alergicznej?

Sporo objawów może występować i tu, i tu. Warto jednak pamiętać, że głównymi symptomami COVID-19 są przeważnie: gorączka, bóle mięśni i ból gardła. Katar przy zarażeniu koronawirusem występuje bardzo rzadko, a świąd, zaczerwienienie oczu dość sporadycznie.

Co przy astmie oskrzelowej?

Znacznie trudniej zdiagnozować COVID-19 przy astmie oskrzelowej. Astma jako reakcja na nasilone działanie alergenu daje identyczne symptomy co zakażenia wirusami (w tym koronawirusem). Z pewnością niepokojące okazać się mogą duszności i uciski w klatce piersiowej. Zwłaszcza u osoby, która do tej pory nie miała tak silnych objawów alergicznych w analogicznym czasie pylenia roślin. Przy występowaniu takich symptomów, niezmniejszających się po zastosowaniu leków należy skontaktować się z lekarzem (teleporada, czat z internistą). Przy dodatkowo pojawiającej się gorączce najlepiej poddać się procedurom stosowanym przy podejrzeniu zarażeniem COVID-19.

 
Chorzy na astmę szczególnie narażeni?

Astma najczęściej ma właśnie podłoże alergiczne. Do jej rozwoju przyczynia się źle leczona lub w ogóle nieleczona alergia. Osoby z nierozpoznaną astmą są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

 

Co jeśli mamy poważne wątpliwości?

W przypadku niepewności i dużych obaw co do objawów najlepiej oczywiście poradzić się lekarza. Jeśli nie mieliśmy kontaktu z osobami wracającymi z zagranicy i nie mieszkamy na obszarze częstego występowania przypadków koronawirusa, to znacznie  bardziej prawdopodobna jest alergia lub grypa niż COVID-19.


Asteria